Teel Sweeps Conference Finals Events; Smith, Ward, Harp, Radford, Wilson, Burt, Rachford Also Win Titles
July 17, 2021

Camden Teel made it a clean sweep of 2021 Conference Finals events when he outlasted the field in the 6-9 age group at the NHRA Jr. Drag Racing Eastern Conference Finals presented by Mike Bos Chassis Craft. Teel added the Eastern Conference Finals Wally to the one he won at the Western Conference Finals in June. Ava Smith (age 10), Ava Ward (11), Morgan Harp (12), Phillip Radford (13), Gage Wilson (14), Ian Burt (15), Gage Rachford (16-17), and Atlanta Dragway Team 1 (team) were also victorious at Bristol Dragway.

Teel became the first driver to ever win both Conference Finals events in the same year when he outlasted Autumn Wright in the 6-9 age bracket. Teel got off the starting line first in the final turned the advantage into a 12.227 (12.18 dial) to 11.917 (11.90) win against Wright.

In the 10-year-old class final, Myles Heatherly was better at the Tree, but he carried too much momentum on the top end and broke out with an 8.919 (8.94). That opened the door for Smith, who turned on the win light with an 8.993 (8.95).

Ward paired a .047 light with an 8.954 (8.94) to claim victory in the 11-year-old bracket final against Ava Badgett, who broke out with an 8.867 (8.90).

Harp picked up his second Eastern Conference Finals championship, adding this year’s 12-year-old title to the one he earned in the 10-year-old class in 2019. Harp got a .014 to .082 lead at the Tree in the final and used the advantage to defeat Dylan MacNicol, 8.950 (8.92) to 8.895 (8.92).

Radford got the automatic nod in the 13-year-old age-group final when 2020 Eastern Conference Finals champ Kade Renoll fouled by .007-second. That turned on the win light in the lane of Radford, who celebrated with a 7.932 (7.92) victory lap.

Former Western Conference Finals champion Wilson added an Eastern Conference Finals Wally to his trophy case when he won a tight match with Gavin Shoemaker in the 14-year-old title round. Shoemaker had a slight edge on the starting line, .052 to .055, but he broke out with an 8.092 (8.10). Wilson ran right on his 7.90 dial to turn on the win light.

The 15-year-old final was another close battle with Burt edging out fellow Ohio racer Kaitlyn Morgan. After getting a slight .004-second advantage at the Tree, Burt eased his entry to a 7.935 (7.91) to defeat Morgan, who broke out by .001-second.

The 16-17 title round was decided at the starting line when Addyson Owen left .007-second too soon, turning on Rachford’s win light. Rachford cut a .004 light and ran a 7.893 (7.93) on his way to victory.

Atlanta Dragway Team 1 tallied the most points during eliminations to claim the 2021 team championship.

Special-awards winners were Christian Handwerk (Best Appearing Car), James Libby (Best Engineered Car), Summit Racing Equipment Motorsports Park (Best Appearing Team), and Huntsville Dragway (Team Spirit).

2021 EASTERN CONFERENCE FINALS RESULTS

6-9
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Benjamin Peyton Marysville, Ohio 0.019 14.45 14.187 42.72
Aaron Kennedy Braselton, Ga. -0.022 11.99 11.998 52.94
 
Maeson Summers Franklin, Ky. 0.070 13.95 13.961 36.63
Preston Kroening Farina, Ill. -0.040 11.97 11.942 56.07
 
Camden Teel Newcastle, Okla. 0.069 12.12 12.198 53.09
Corey Reed Winder, Ga. 0.180 11.91 11.900 54.90
 
Autumn Wright Blountville Tenn. 0.148 11.90 11.946 53.16
Jesse Varner Temple, Ga. 0.258 12.00 12.006 52.61
 
SEMIFINALS
Camden Teel Newcastle, Okla. 0.096 12.14 12.243 53.02
Maeson Summers Franklin, Ky. -0.014 13.95 13.944 36.54
 
Autumn Wright Blountville Tenn. 0.212 11.90 11.946 52.97
Benjamin Peyton Marysville, Ohio -0.108 14.20 14.922 39.40
 
FINAL
Camden Teel Newcastle, Okla. 0.103 12.18 12.227 53.16
Autumn Wright Blountville Tenn. 0.165 11.90 11.917 53.43

10
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Myles Heatherly Inman, S.C. -0.019 8.95 8.976 72.32
Paisley Anderson York, Pa. -0.017 8.98 8.949 73.07
 
Ava Smith Taylorsville, Ky. 0.114 9.00 9.022 70.92
Donald O'Meara III Clayton, N.C. 0.115 8.90 8.922 73.30
 
Gavin Travis Lenoir, N.C. 0.130 9.02 8.997 68.60
bye
 
SEMIFINALS
Myles Heatherly Inman, S.C. 0.098 8.95 8.963 72.38
Gavin Travis Lenoir, N.C. 0.110 8.93 8.944 71.85
 
Ava Smith Taylorsville, Ky. 0.154 9.00 8.979 72.06
bye
 
FINAL
Ava Smith Taylorsville, Ky. 0.097 8.95 8.993 72.19
Myles Heatherly Inman, S.C. 0.065 8.94 8.919 73.05

11
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Ava Ward Anderson, S.C. 0.020 8.94 8.962 72.40
Austin Perrone Ionia, Mich. 0.089 8.95 8.974 72.58
 
Ava Badgett Mount Airy, N.C. 0.012 8.90 8.940 71.36
Hailey Gutierrez Helendale, Calif. 0.059 8.90 8.938 75.00
 
Kane Kern Pierre Port, La. 0.092 8.90 8.856 75.77
Cayden Keyes Abilene, Texas -0.021 8.90 8.915 73.11
 
SEMIFINALS
Ava Ward Anderson, S.C. 0.025 8.94 8.950 72.90
Kane Kern Pierre Port, La. 0.084 8.90 8.851 74.71
 
Ava Badgett Mount Airy, N.C. 0.035 8.90 8.859 73.84
bye
 
FINAL
Ava Ward Anderson, S.C. 0.047 8.94 8.954 71.47
Ava Badgett Mount Airy, N.C. 0.128 8.90 8.867 73.96

12
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Morgan Harp Souderton , Pa. 0.030 8.94 8.957 69.00
Joshua McDaniel McDonough, Ga. 0.097 8.95 8.942 66.12
 
Dylan MacNicol North Port, Fla. 0.067 8.94 9.015 67.95
Samantha Miodowski Bruce Township, Mich. 0.202 8.92 8.882 75.07
 
Sam Harvanek Cheswick, Pa. 0.112 8.91 8.900 72.69
Addysan Rogers Lufkin, Texas 0.039 8.93 8.892 72.80
 
SEMIFINALS
Dylan MacNicol North Port, Fla. 0.054 8.91 8.961 69.51
Sam Harvanek Cheswick, Pa. 0.026 8.90 8.883 71.99
 
Morgan Harp Souderton , Pa. 0.038 8.90 8.905 71.95
bye
 
FINAL
Morgan Harp Souderton , Pa. 0.014 8.92 8.950 69.17
Dylan MacNicol North Port, Fla. 0.082 8.92 8.895 71.61

13
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Sarah Stewart Washington, Mo. 0.046 7.95 7.916 81.16
Sawyer Atkins Burnsville, N.C. 0.074 8.00 7.965 81.52
 
Camden Roberts Elkmont, Ala. 0.019 8.33 8.370 77.88
Cody Alvey Taylorsville, Ky. 0.078 7.92 7.917 80.99
 
Phillip Radford Riner, Va. 0.012 7.92 7.942 80.99
Stephen Skelton Cleveland , Ga. 0.049 7.92 7.944 80.55
 
Kade Renoll El Mirage, Ariz. 0.041 7.90 7.870 82.70
Haley Bowers Blountville, Tenn. -0.006 7.91 7.959 82.72
 
SEMIFINALS
Kade Renoll El Mirage, Ariz. 0.022 7.90 7.884 83.04
Sarah Stewart Washington, Mo. 0.027 7.92 7.901 81.78
 
Phillip Radford Riner, Va. 0.020 7.92 7.920 81.43
Camden Roberts Elkmont, Ala. 0.021 8.34 8.356 78.82
 
FINAL
Phillip Radford Riner, Va. 0.017 7.92 7.932 82.75
Kade Renoll El Mirage, Ariz. -0.007 7.90 7.946 82.35

14
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
LJ Lewis Mechanicsville, Va. 0.058 7.90 7.894 82.20
Blake Combs Bluff City, Tenn. -0.003 7.90 7.947 78.16
 
Gavin Shoemaker Hunlockcreek, Pa. 0.019 8.11 8.130 78.89
Kory Barnes Franklin, Ky. 0.046 7.92 7.930 81.74
 
Gage Wilson Oklahoma City, Okla. 0.057 7.90 7.904 79.00
Kennedy Hale Pevely, Mo. 0.013 7.94 7.916 81.02
 
Maddox Tanzillo Pataskala, Ohio 0.007 7.94 7.998 80.60
Carson Emmett Centre, Ala. 0.055 7.97 7.956 80.21
 
SEMIFINALS
Gage Wilson Oklahoma City, Okla. 0.018 7.90 7.922 81.74
LJ Lewis Mechanicsville, Va. 0.062 7.90 7.880 82.57
 
Gavin Shoemaker Hunlockcreek, Pa. 0.001 8.12 8.145 77.59
Maddox Tanzillo Pataskala, Ohio 0.051 7.95 7.976 80.02
 
FINAL
Gage Wilson Oklahoma City, Okla. 0.055 7.90 7.905 81.43
Gavin Shoemaker Hunlockcreek, Pa. 0.052 8.10 8.092 80.02

15
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Ian Burt Grove City, Ohio 0.071 7.94 7.923 82.51
Dawson Guillot Marrero, La. -0.016 7.90 7.885 83.19
 
Hannah Turner Bluff City, Tenn. 0.122 8.01 7.997 82.01
Braden Peters Howell, Mich. -0.003 7.91 7.898 84.24
 
Kaitlyn Morgan Mt. Vernon, Ohio 0.033 7.95 7.900 81.39
bye
 
SEMIFINALS
Kaitlyn Morgan Mt. Vernon, Ohio 0.058 7.92 7.964 74.73
Hannah Turner Bluff City, Tenn. 0.131 7.99 7.992 82.04
 
Ian Burt Grove City, Ohio -0.040 7.92 7.915 82.76
bye
 
FINAL
Ian Burt Grove City, Ohio 0.040 7.91 7.935 78.88
Kaitlyn Morgan Mt. Vernon, Ohio 0.044 7.94 7.939 75.36

16-17
Driver Hometown RT Dial E.T. MPH
QUARTERFINALS
Addyson Owen Corsicana, Texas 0.026 7.90 7.949 82.28
Caleb Burns Fredericktown , Ohio -0.018 7.90 15.755 55.89
 
Trent Augustyn Midlothian, Texas 0.020 8.08 8.094 75.71
Zachary Barnes Franklin , Ky. 0.003 8.10 8.093 80.46
 
Gage Rachford California, Ky. 0.022 7.94 7.934 80.81
Katie Sloat Parrish, Fla. 0.047 8.34 8.327 74.14
 
Alyssa Martin Beaverton , Mich. 0.008 8.00 8.009 81.42
bye
 
SEMIFINALS
Addyson Owen Corsicana, Texas 0.010 7.90 7.926 82.69
Alyssa Martin Beaverton , Mich. 0.019 8.00 7.998 81.46
 
Gage Rachford California, Ky. 0.019 7.93 7.931 81.39
Trent Augustyn Midlothian, Texas 0.024 8.07 8.083 79.83
 
FINAL
Gage Rachford California, Ky. 0.004 7.93 7.893 84.09
Addyson Owen Corsicana, Texas -0.007 7.93 7.938 82.52