Champions crowned at Eastern Conference Finals
July 20, 2019

Gage Blevens (age 6-9), Morgan Harp (10), Brendan Nuttall (11), Sean Kershner (12), Nathan Tanner (13), Gage Rachford (14), Bryce Buehrer (15), Jesse Marshall (16-17), and Numidia Dragway (Team) took top honors during the NHRA Jr. Drag Racing Eastern Conference Finals presented by Huddleston Performance. The event is one of two Conference Finals races in the NHRA Summit Racing Jr. Drag Racing League.

Blevins, who hails from Louisville, Ky., got off the starting line first in the 6-9 class final then ran right on his 11.96 dial to turn on the win light against Winder, Ga., racer Corey Reed, who broke out with an 11.994 (12.03 dial).

Souderton, Pa., competitor Harp overcame the better reaction time of opponent Stephen Skelton, of Cleveland, Ga., to claim the 10-year-old age-group Wally. Skelton broke out with an 8.887 (8.90 dial) while Harp clocked an 8.930 (8.90) to get the win.

Nuttall scored one for the home team, wheeling his Rutledge, Tenn.-based dragster to victory in the 11-year-old age group. Nuttall powered to an 8.958 (8.93) to defeat 2018 Eastern Conference Finals champion Grant Cook, who broke out with an 8.987 (9.00).

The 12-year-old final was a battle of Pennsylvania racers with Kershner of New Tripoli defeating Hanover’s Jaiman Dietz. Kershner left the starting line first and never trailed, defeating Dietz on an 8.939 (8.91) to 9.346 (9.35) count.

Mechanicsville, Va., driver Tanner got the automatic nod in the 13-year-old final when former NHRA Jr. Drag Racing Western Conference Finals presented by CatSpot champion Jonathan McClain red-lighted by .002-second. Tanner eased his car to a 10.789 (8.07) victory pass.

After coming close to winning the Eastern Conference Finals in 2017 when he finished as the runner-up, Rachford, a California, Ky., driver, was able to go the distance this year, defeating Sandusky, Ohio’s Ava Lawson in the final. Rachford got off the starting line first, then eased his car to an 7.896 (7.90) to win the double-breakout match against Lawson, who finished with a 7.883 (7.90).

West Unity, Ohio’s Buehrer led the 15-year-old class final from start to finish, turning a reaction-time edge of nearly four-hundredths into a 7.933 (7.90) to 7.949 (7.90) victory over Sully, Iowa’s Brooke Baarda.

Marshall, who was the 11-year-old runner-up at this event in 2011, scored the 16-17 class Wally, outlasting West Deptford, N.J., racer Patrick Richardson. Richardson got the slight advantage on the Tree, but Marshall, who lives in Langhorne, Pa., was able to drive around him and win, 7.935 (7.91) to 8.092 (8.00).

For the second straight year, Numidia Dragway finished atop the team standings. Led by 12-year-old champ Kershner, Numidia Team 2 tallied 35 points to finish ahead of Summit Racing Equipment Motorsports Park Team 2, who finished with 32. Atco Raceway Team 1 (31), Virginia Motorsports Park Team 1 (30), and Summit Racing Equipment Motorsports Park Team 3 (27) rounded out the top five.

Summit Racing Equipment Motorsports Park won the hotly contested Team Spirit award, besting Music City Raceway for the crown.

RESULTS

6-9
Quarterfinals
Corey Reed Winder, Ga. 0.253 12.07 12.039 53.44
Jaydan Nance Noblesville, Ind. -0.007 12.04 11.998 56.25
 
Gage Blevens Louisville, Ky. -0.074 12.12 12.017 53.70
Tyler Nunez Meraux, La. -0.040 12.18 12.204 52.09
 
Keegan Beverly Willard, Ohio -0.025 12.33 12.21 52.77
bye          
 
Semifinals
Gage Blevens Louisville, Ky. 0.095 12.00 11.993 53.50
Keegan Beverly Willard, Ohio -0.054 12.20 12.235 52.62
 
Corey Reed Winder, Ga. -0.002 12.07 12.041 53.01
bye          
 
Final
Gage Blevens Louisville, Ky. 0.044 11.96 11.965 53.85
Corey Reed Winder, Ga. 0.130 12.03 11.994 53.42
 
10
Quarterfinals
Michael Artim Gilbertsville, Pa. 0.095 8.96 8.956 69.29
Zackary Pearce Gulfport, Miss. 0.082 9.02 8.991 73.42
 
Morgan Harp Souderton, Pa. 0.181 8.97 8.926 71.99
Gavin Hill Emmans, Pa. 0.001 8.93 8.864 73.49
 
Stephen Skelton Cleveland, Ga. 0.032 8.90 8.857 74.13
bye          
 
Semifinals
Morgan Harp Souderton, Pa. 0.080 8.95 8.912 71.40
Michael Artim Gilbertsville, Pa. 0.063 8.96 8.915 73.07
 
Stephen Skelton Cleveland, Ga. 0.028 8.90 8.905 73.60
bye          
 
Final
Morgan Harp Souderton, Pa. 0.085 8.90 8.93 69.26
Stephen Skelton Cleveland, Ga. 0.017 8.90 8.887 72.09
 
11
Quarterfinals
Grant Cook Franklin, Ky. 0.011 9.03 9.005 72.72
Julian Gaier Ft Loramie, Ohio -0.016 9.23 9.211 71.89
 
Hayden Wallace Hawksville, Pa. 0.093 8.92 8.906 73.80
Matthew Williams Kill Devil Hill, N.C. 0.006 8.91 8.886 72.47
 
Brendan Nuttall Rutledge, Tenn. -0.066 8.94 8.918 73.66
bye          
 
Semifinals
Brendan Nuttall Rutledge, Tenn. 0.094 8.93 8.945 73.11
Hayden Wallace Hawksville, Pa. 0.034 8.92 8.916 73.32
 
Grant Cook Franklin, Ky. -0.057 9.03 8.981 72.55
bye          
 
Final
Brendan Nuttall Rutledge, Tenn. 0.089 8.93 8.958 72.99
Grant Cook Franklin, Ky. 0.071 9.00 8.987 71.43
 
12
Quarterfinals
Jaiman Dietz Hanover, Pa. 0.036 9.35 9.323 67.91
Carson Emmett Cedar Bluff, Ala. 0.055 9.01 8.95 72.38
 
Jordan Denny Manassas, Va. 0.056 8.93 8.902 73.45
Brandon Buchanan Vickery, Ohio 0.051 9.00 8.96 73.38
 
Sean Kershner New Tripoli, Pa. 0.086 8.90 8.922 69.46
Paige Smith Rancho Cucamonga, Calif. 0.031 8.90 8.885 73.11
 
Semifinals
Sean Kershner New Tripoli, Pa. 0.055 8.90 8.909 72.54
Jordan Denny Manassas, Va. 0.086 8.91 8.881 74.07
 
Jaiman Dietz Hanover, Pa. 0.039 9.35 9.341 68.98
bye          
 
Final
Sean Kershner New Tripoli, Pa. 0.056 8.91 8.939 71.60
Jaiman Dietz Hanover, Pa. 0.096 9.35 9.346 68.42
 
13
Quarterfinals
Mikayla Highland Oswego, Ill. 0.030 7.98 7.948 82.54
Brai Tate Middlesburg, Pa. -0.024 7.98 7.934 83.02
 
Jonathan McClain Bossier City, La. 0.044 7.90 7.896 82.26
Dawson Guillot Marrero, La. 0.072 7.95 7.938 84.22
 
Nathan Tanner Mechanicsville, Va. 0.000 8.10 8.027 81.18
bye          
 
Semifinals
Nathan Tanner Mechanicsville, Va. 0.005 8.06 8.135 74.52
Mikayla Highland Oswego, Va. 0.113 7.98 7.997 78.65
 
Jonathan McClain Bossier City, La. -0.046 7.90 7.913 82.23
bye          
 
Final
Nathan Tanner Mechanicsville, Va. 0.038 8.07 10.789 44.07
Jonathan McClain Bossier City, La. -0.002 7.90 7.887 82.89
 
14
Quarterfinals
Skyler Bee Redkey, Ind. 0.034 8.07 8.067 78.34
Antonio Iocangeli Monroe, Mich. 0.076 7.90 7.859 83.51
 
Ava Lawson Sandusky, Ohio 0.053 7.91 8.009 78.65
Cody Hoberg Newark, Ohio 0.121 7.97 8.067 80.08
 
Gage Rachford California, Ky. 0.029 7.90 7.936 79.90
Ryan Leasure Niles, Ohio 0.014 7.91 7.99 79.00
 
Sarah Bazell Lancaster, Ohio 0.068 7.90 7.918 81.59
bye          
 
Semifinals
Ava Lawson Sandusky, Ohio 0.016 7.92 7.916 80.02
Skyler Bee Redkey, Ind. 0.061 8.07 8.044 80.57
 
Gage Rachford California, Ky. 0.055 7.90 7.901 80.24
Sarah Bazell Lancaster, Ohio 0.033 7.93 7.926 80.16
 
Final
Gage Rachford California, Ky. 0.053 7.90 7.896 81.03
Ava Lawson Sandusky, Ohio 0.067 7.90 7.883 81.49
 
15
Quarterfinals
Bryce Buehrer West Unity, Ohio 0.024 7.90 7.92 81.73
Kyle Genualdo Sandown, N.H. 0.043 8.07 8.068 78.48
 
Logan Cook Pataskala, Ohio 0.029 8.17 8.194 79.48
Allyson Downs Mansfield, Ohio  no time      
 
Brooke Baarda Sully, Iowa 0.019 7.90 7.908 82.74
bye          
 
Semifinals
Brooke Baarda Sully, Iowa 0.036 7.90 7.918 81.74
Logan Cook Pataskala, Ohio 0.051 8.19 8.184 79.96
 
Bryce Buehrer West Unity, Ohio -0.053 7.90 7.876 82.96
bye          
 
Final
Bryce Buehrer West Unity, Ohio 0.065 7.90 7.933 80.01
Brooke Baarda Sully, Iowa 0.102 7.90 7.949 80.84
 
16-17
Quarterfinals
Jonathan Northrop Perkasie, Pa. 0.052 8.00 8.256 64.88
Aubrey Collins Fairview Park, Ohio -0.002 7.91 7.851 83.90
 
Patrick Richardson West Deptford, N.J. 0.039 8.05 8.013 79.69
Mia Schultz Woodbridge, Va. 0.086 7.90 7.863 82.29
 
Jesse Marshall Langhorne, Pa. 0.079 7.95 7.895 82.68
Thomas Oates Clearbrook, Va. -0.002 7.90 7.899 79.89
 
Bethany Fluck Sellersville, Pa. -0.043 7.97 7.945 81.44
bye          
 
Semifinals
Jesse Marshall Langhorne, Pa. 0.012 7.92 7.95 77.25
Bethany Fluck Sellersville, Pa. 0.048 7.95 7.979 79.93
 
Patrick Richardson West Deptford, N.J. 0.003 7.98 8.001 78.31
Jonathan Northrop Perkasie, Pa. 0.017 8.00 7.971 80.55
 
Final
Jesse Marshall Langhorne, Pa. 0.014 7.91 7.935 79.13
Patrick Richardson West Deptford, N.J. 0.006 8.00 8.092 71.64